Skip Preloader
منو

0

۰ هزار تومان

آیا شما با موتور خود دل به جاده ها زده اید یا هنوز هم رویای داشتن یک موتورسیکلت را در ذهن خود مجسم می کنید؟ دانستن اینکه موتور یک موتورسیکلت چگونه کار می کند، برای نگهداری و مراقبت از وسیله نقلیه ضروری است. داشتن علم در این زمینه برای هر نوع تعمیر و سرویس جزئی ضروری است. برای کسب اطلاعات بیشترر در مورد اینکه چگونه موتورهای موتورسیکلت کار می کنند، به مطالبی که در ادامه می آید نگاهی بیندازید.

گام اول- قطعات موتور یک موتورسیکلت

شما باید قسمت های مختلف یک موتور را بشناسید. اول از همه، 2 نوع مختلف موتور داریم. نوع اول 2-stroke است. موتور یک موتورسیکلت2-stroke از یک پیستون، حلقه پیستون، میل لنگ، پورت مصرفی و پورت اگزوز ساخته شده است. نوع دیگر موتور 4-stroke نام دارد. که دارای قطعات مشابهی با 2-stroke است. علاوه بر دریچه ورودی، دریچه های خروجی، زنجیره زمانی، میل لنگ و لوب ها است.

گام دوم- موتور 2-stroke چگونه کار می کند؟

در موتور سیکلت هایی با 2-stroke سوخت و هوا از طریق دریچه های ورودی فراهم می شوند. پیستون پمپ را به بالا و پایین حرکت می دهد و سوخت و هوا را فشرده می کند و سپس سوپاپ جرقه می زند و منجر به احتراق می شود، که انرژی را برای پیستون جهت پمپاژ و چرخاندن میل لنگ فراهم می کند. در انتها خروجی از پورت اگزوز خارج می شود. این فرآیند به صورت متوالی و با سرعت بسیار زیاد تکرار می شود. این فرآیندی است که باعث می شود موتور سیکلت حرکت کند.

گام سوم-موتور 4-stroke چگونه کار می کند؟

درست مانند موتور قبلی، هوا و سوخت از طریق پورت های مصرفی وارد موتور4-stroke می شوند. سوپاپ جرقه زده و احتراق اتفاق می افتد. در این نوع از موتورها در هر صورت، این احتراق است که میل لنگ را فعال می کند. زیرا این نوع موتورها، در دسته ی موتورهای احتراق داخلی قرار می گیرند. هر سیکل کامل موتور شامل 4 حرکت بین نقطه بالا و پایین است.

گام چهارم- سیلندرها

بیشتر موتورسیکلت ها بیش از دو سیلندر دارند. البته موتور سیکلت ها می توانند یک تا شش سیلندر داشته باشند. موتورهای بزرگنر و قدرتمندتر تعداد سیلندرهای بیشتری دارند، زیرا چرخه مصرف احتراق . خروج گاز بتواند سریعتر اتفاق بیفتد، که منجر به قدرت و سرعت بیشتر می شود. به همین علت موتورهایی با چهار سیلندر به طور روزافزونی مورد محبوبیت قرار می گیرند.

از رایج ترین انواع موتور یک موتورسیکلت شامل طراحی موتور v-twin با یک سیلندر، موتور تخت، موتور تخت دوقلو، سه سیلندر، چهار سیلندر تخت، تخت چهار ورودی است.

موتورهایی با بیش از چهار سیلندر به یک هدف خاص تبدیل شده اند. مثل سرعت بسیار بالا در مسابقات. این قبیل موتورها اغلب در دسترس نیستند.

پاسخی بگذارید

یک نظر اضافه کنید

2 نظر در “موتور موتورسیکلت چگونه کار می کند”

  • علیرضا

    بسیار مطلب عالی و آموزنده ای بود

  • کامبیز

    مطلب مفید و اثربخش در آموزش